Mainline: Committee and Steward elections

CUPE Alberta Uncategorized

Committee & Steward elections

Elections for committee members and job stewards begin Tuesday at 6:00 am Mountain time.

These elections will be different from other votes in that members will have multiple ballots to cast. Each base will elect its own committee members and stewards.

Below are the candidates, by base and position

Voting problems

If you are a member in good standing, you should receive an email inviting you to vote Tuesday morning at 6:00 am. If you don’t receive one, please check your junk/spam mail.  If you still can’t find it, contact returning officer Lou Arab at larab@cupe.ca and he will make sure you get to vote.

If you receive a ballot for the wrong base, do not vote. If you vote, you will not be able to get another ballot for your own base. Contact returning officer Lou Arab at larab@cupe.ca and he will cancel your ballot and issue one to you for the correct election.

For all elections, you must be a CUPE member to vote. If you have not yet signed a membership card and paid your $5 initiation fee, you can do so online here: https://westjet.cupe.ca/mainline-membership/. Non-members who sign up before Friday, December 14, 2018 at 5:00 pm MST will get a chance to vote in the election that ends the following Monday evening.

 

Vancouver (YVR):

Education committee (choose 1)

Vacant

Women’s committee (choose 1)

Samantha MacDonald ELECTED BY ACCLIMATION

Committee Against Racism and Discrimination (choose 1)

Matthew Weeks
Nicole Jansen
Samantha MacDonald More info

 

Health & Safety Committee (Choose 2)

Jag Kheriwal ELECTED BY ACCLIMATION

Jyotika Naidu ELECTED BY ACCLIMATION

Hotel & Transportation Committee (Choose 1)

Bogdan Cojocariu-Chirciu More info
Bradley Cherewayko More info
Elizabeth Greene
Tyler Thomas More info

 

Uniform Committee (choose 1)

Elizabeth Greene
Nick Lainas More info

 

Scheduling and Reserve Committee (choose 2)

Kapil Patel – ELECTED BY ACCLIMATION

Chris Brewer – ELECTED BY ACCLIMATION

 

Return to work & Accommodation Committee (choose 2)

Jyotika Naidu
Terrance Prosper
Lyn Walsh

 

Communications committee (choose 1)

Michael Malone ELECTED BY ACCLIMATION

 

Bargaining committee (choose 2)

Bradley Cherewayko More info
Elizabeth Greene
Diane Papadatos More info
Kapil Patel
Donna Reid
Daniel Sonnenberg More info

 

Shop Stewards (Choose 15)

Carey Graham – ELECTED BY ACCLIMATION

Donna Reid – ELECTED BY ACCLIMATION

Fernanda Goncalves – ELECTED BY ACCLIMATION

Julia Connolly – ELECTED BY ACCLIMATION

Nicole Jansen – ELECTED BY ACCLIMATION

Elizabeth Greene – ELECTED BY ACCLIMATION

Nine (9) Vacancies

 

Calgary (YYC):

Education committee (Choose 1)

Maria Haswell More info
Tara Keeping More info
Darwin Lahue More info

 

Women’s Committee (Choose 1)

Shauna Brady
Michelle Harron More info
Brandi O’Neill
Janet Schimmel More info

 

Committee Against Racism and Discrimination (Choose 1)

Tyson Conrod More info
Lindsay Poll More info

 

Health & Safety Committee (Choose 2)

Shauna Brady More info
Darwin Lahue More info
Darvin Lepine More info
Mary Theresa La Madrid More info

 

Hotel & Transportation Committee (Choose 1)

Charles Austin Klein More info
Sylvia Alves More info
Francois Gravel
Mary Theresa La Madrid More info
Tobi Wendell More info
Justin Westman More info

 

Uniform Committee (Choose 1)

Shauna Brady
Gayle Viczko More info

 

Scheduling and Reserve Committee (Choose 2)

Sylvia Alves More info
Charles Austin Klein More info
Shane Campbell More info
Tyson Conrod More info
Meghan Gulliver
Maria Haswell More info
Courtney Mainprize
Cailey Millard
Tobi Wendell More info

 

Return to Work & Accommodation Committee (Choose 2)

Janelle Godsman
Michelle Harron More info
Brandi O’Neill
Darvin Lepine More info
Toby-Lee Saunders

 

Communications committee (Choose 1)

Sylvia Alves More info
Cailey Millard
Brandi O’Neill

 

Bargaining committee (Choose 2)

Sylvia Alves More info
Charles Austin Klein More info
Shane Campbell More info
Lany Ellis
Maria Haswell More info
Lesley Hefferton More info
Janet Homeniuk
Darwin Lahue More info
Shelley MacDonald More info
Cailey Millard
Brandi O’Neill
Janet Schimmel More info

 

Shop Stewards (Choose 15)

Adrienne Wiley ELECTED BY ACCLIMATION

Charles Austin Klein ELECTED BY ACCLIMATION

Francois Gravel ELECTED BY ACCLIMATION

Lany Ellis ELECTED BY ACCLIMATION

Laura McDonald ELECTED BY ACCLIMATION

Lisa MacLellan ELECTED BY ACCLIMATION

Megan Wattie ELECTED BY ACCLIMATION

Meghan Gulliver ELECTED BY ACCLIMATION

Nicole Playford ELECTED BY ACCLIMATION

Rachel Molle ELECTED BY ACCLIMATION

Sylvia Alves ELECTED BY ACCLIMATION

Terri Riddell ELECTED BY ACCLIMATION

Toby-Lee Saunders ELECTED BY ACCLIMATION

Tyson Conrod ELECTED BY ACCLIMATION

One (1) vacancy.

 

Toronto (YYZ):

 

Education committee (Choose 1)

Vacant

 

Women’s Committee (Choose 1)

Jordan Christenson ELECTED BY ACCLIMATION

 

CARD Committee (Choose 1)

Carlos Luis Valladares Rivera ELECTED BY ACCLIMATION

 

Health & Safety Committee (Choose 2)

Kedia Laramee
Jean Guy Proulx
Chantale Tremblay

 

Hotel & Transportation Committee (Choose 1)

Eco Dzaman More info
Calvin Gautschi More info
Carol Ann Lambert More info
Kedia Laramee
Maegan Mathys
Brandon Morris More info
Ngoc Ngo More info

 

Uniform Committee (Choose 1)

Eco Dzaman More info
Carol Ann Lambert More info
Kedia Laramee

 

Scheduling and Reserve Committee (Choose 2)

Julie Jamieson ELECTED BY ACCLIMATION

Maegan Mathys ELECTED BY ACCLIMATION

Return to work & Accommodation Committee (Choose 2)

VACANT

Communications committee (Choose 1)

Hector Lopez – ELECTED BY ACCLIMATION

 

Bargaining committee (Choose 2)

Alexis Allain More info
Natasha Kervin More info
Jacqueline Gagliardi
Calvin Gautschi More info
Riley MacLean
Jason Potvin

 

Shop Stewards (Choose 15)

Alexis Allain – ELECTED BY ACCLIMATION

Brian Krawetz – ELECTED BY ACCLIMATION

Carlos Luis Valladares Rivera – ELECTED BY ACCLIMATION

Hai Minh Ly – ELECTED BY ACCLIMATION

Hector Lopez – ELECTED BY ACCLIMATION

James McIntyre – ELECTED BY ACCLIMATION

Jason Potvin – ELECTED BY ACCLIMATION

Natasha Kervin – ELECTED BY ACCLIMATION

Seven (7) positions vacant.

 

Know any Flight Attendants at Swoop or Encore?
If you know any Flight Attendants at Swoop or Encore, please encourage them to join CUPE. Employees can sign up here: https://encore.cupe.ca/swoop-encore-sign-a-card/.